Wielu specjalistów od marketingu mówi w dzisiejszych czasach, że jeżeli kogoś nie ma w Internecie to nie istnieje – dotyczy to zarówno osób jak i marek, czy firm. Ale czy aby na pewno potrzebujesz strony internetowej dla Twojej działalności?
Jest to pierwszy z pięciu artykułów w serii „Co powinieneś wiedzieć o stronach internetowych„. Poniżej lista:
1. Czy potrzebuję własnej strony internetowej?
2. Skuteczna strona internetowa – jak powinna wyglądać?
3. Jak napisać o wycenę strony internetowej?
4. Czy potrzebuję webmastera?
5. Czy strona internetowa musi być droga?
Trafiłeś na ten artykuł, więc istnieje spora szansa, że wiesz, iż tworzę strony internetowe, a niniejsza witryna to moje portfolio i strona ofertowa. Jednak ten artykuł nie jest materiałem reklamowym, gdzie opowiadam o konieczności posiadania swojego www. W tym tekście na chłodno pokazuję co może Ci dać własna wizytówka w sieci oraz czy na pewno jej potrzebujesz, bo nie jest to oczywiste. Ale do rzeczy:
Czy brakuje Ci klientów?
Własna działalność w założeniu jest nastawiona na generowanie możliwie jak największych zysków. Co za tym idzie – najczęściej trzeba ściągnąć klientów, którzy potrzebują Twojej usługi lub produktu i maksymalizować ilość zamówień. Dla wielu branż taka dodatkowa strona z ofertą w Internecie potrafi przynieść rzesze klientów. Możesz ją wpisać do wizytówek, na profilach społecznościowych, podawać klientom lub umieścić na forach – jest to wiele wygodniejsze rozwiązanie dla zainteresowanego niż odbieranie gazetki z ofertą ze swojej fizycznej skrzynki pocztowej – ta gazetka w 95% i tak poleci do śmietnika.
Jednak należy się zastanowić czy aby na pewno potrzebujesz nowej strony internetowej, jeżeli Twoje profile w social mediach działają zadowalająco, a poczta pantoflowa przynosi typu klientów, że masz zajęty grafik na cały kwartał do przodu. W takim wypadku nie jest koniecznością posiadanie własnej strony internetowej – ponieważ główne założenie, czyli posiadanie dużej ilości klientów jest spełnione. Jednak gdy planujesz rozszerzyć działalność i moce przerobowe to własne www świetnie się sprawdzi w kwestii prezentacji nowej oferty.
Czy Twoi potencjalni klienci są w sieci i jak mają do Ciebie trafić?
Własna wizytówka w sieci to jeden ze skutecznych sposobów na prezentacje Twoich umiejętności lub oferty. Ponad połowa społeczeństwa „nosi Internet” w kieszeni i korzysta z niego na co dzień. Może to być jeden z argumentów, który działa na wyobraźnię – „gdyby tak 19mln rodaków trafiło na moją ofertę, mmm”… No ale nie jest tak różowo.
W Internecie są miliardy, jak nie biliony dokumentów, materiałów i stron internetowych. Właściciele i pozycjonerzy muszą stawać na uszach, aby skierować na swoją stronę jak największą ilość osób, które są zainteresowane daną usługą lub towarem, a jednocześnie są dopasowane lokalizacyjnie, jeśli wymaga tego charakter działalności. I pamiętaj: konkurencja robi (niestety) to samo.
Jeżeli Twoja branża nie jest bezpośrednio związana z działalnością przez Internet to warto stworzyć internetową prezentacje oferty i, jak wyżej napisałem, wpisać adres na wizytówki i social media. Nie musi mieć to bezpośredniego przełożenia na zyski, ale może niezauważalnie na nie wpłynąć – zainteresowany sprawdzi dokładnie ofertę i dowie się, że nie zajmujesz się dokładnie tym, czego on szuka – nie zadzwoni, zaoszczędzi Twój i swój czas. Z drugiej strony zadowolony klient może przesłać znajomemu link do Twojej strony i w ten sposób najłatwiej zdobywa się klientów.
Jakie zadanie ma spełniać Twoja strona www?
Musisz zastanowić się także czy Twoja strona ma za zadanie bezpośrednią sprzedaż towaru, zaproszenie zainteresowanych do kontaktu, informowanie stałych klientów o sytuacji i nowościach w Twojej firmie, czy ma tylko być prezentacją Twojej oferty.
Każdy przypadek jest inny, więc potrzebuje innego podejścia i analizy. E-commerce, czyli sprzedaż internetową można prowadzić na Allegro/eBay/Amazon, a zainteresowanych i stałych klientów kierować na media społecznościowe. Jednak sama obecność adresu www na wizytówce, w Google Maps, czy na profilu Facebook dla wielu osób, z niewyjaśnionych powodów, jest tożsama z profesjonalizmem. A jeżeli potencjalny klient znajdzie na stronie to czego szuka to prawdopodobnie skorzysta z Twojej usługi.
Czy posiadanie swojej witryny internetowej się opłaca?
W długim okresie czasu dobrze wykonana i dopasowana do charakteru branży strona opłaca się niemal zawsze, ale nie zawsze warto ją posiadać. Jeżeli np. trudnisz się budownictwem, jesteś fryzjerem lub robisz coś co nie ma zbyt wielkiego związku z Internetem i jednocześnie Twój kalendarz jest wypełniony na miesiące do przodu – posiadanie własnej wizytówki w formie strony internetowej nie jest konieczne. Jest to po prostu niepotrzebne generowanie wydatków.
Jednak jeżeli startujesz dopiero z biznesem lub Twoje usługi/towary mogą być monetyzowane za pomocą strony internetowej to możesz się zastanowić nad jej stworzeniem. Tym sposobem możesz wypromować swoją markę/nazwisko i stać się rozpoznawalną firmą. Przynajmniej lokalnie.
Miej też na uwadze, że prywatna strona internetowa to ostatni bastion internetowej wolności. Profil na Facebooku może zniknąć bez powodu, gdy mocno podpadniesz konkurencji. Twoja strona zniknie tylko gdy nie opłacisz serwera i domeny na następny rok (zakładając, że działasz zgodnie z prawem).
Jeżeli tym artykułem nie udało mi się zniechęcić Ciebie i nadal zastanawiasz się nad własną stroną internetową to zapraszam Cię do kontaktu – razem przeanalizujemy, czy jest ona niezbędna w Twoim przypadku.