Autor: Krystian Badowski

Jak napisać o wycenę strony internetowej?

Kością niezgody często bywa brak doprecyzowania wymagań i niewłaściwe zrozumienie potrzeb klienta przez osobę wykonującą stronę internetową. Czy możemy się przed tym przestrzec?

Jest to trzeci z pięciu artykułów w serii „Co powinieneś wiedzieć o stronach internetowych„. Poniżej lista:
1. Czy potrzebuję własnej strony internetowej?
2. Skuteczna strona internetowa – jak powinna wyglądać?
3. Jak napisać o wycenę strony internetowej?
4. Czy potrzebuję webmastera?
5. Czy strona internetowa musi być droga?

Masz wizje? Opis ją możliwie szczegółowo

Jako, że jestem webmasterem to wiem, że klienci bardzo często pobieżnie opisują swoją wizję na stronę lub takowej w ogóle nie mają, ograniczając się tylko do określenia układu i kolorystyki. Niestety potem klient nie do końca jest zadowolony z wykonania pracy. Dlatego apeluję – jeżeli chcesz zapytać projektanta o wycenę zlecenia – formułuj wytyczne możliwie szczegółowo. To pozwoli na manewry, webmaster oceni i podpowie czy dany pomysł jest zły czy dobry i wspólnie dojdziecie do optymalnego kompromisu, który zadowoli każdego. W jaki sposób formułować takie zapytanie?

Wycena strony internetowej na podstawie formularza wyceny na Badek.org

Na stronie swojego portfolio umieściłem prosty formularz kontaktowy, ale dla osób, które potrzebują stricte wyceny zlecenia na stronę internetową przygotowałem rozbudowany formularz, który zawiera podstawowe pytania i przyspiesza proces wyceny. Przeanalizujmy go razem i sprawdźmy jak formułować zapytanie do webmastera.

Jaka jest tematyka strony, jakie usługi oferujesz/towary sprzedajesz, jakie zadanie ma spełniać strona?

Tematyka strony to branża, której dotyczyć ma strona lub zakres usług, który zaprezentujesz na swojej internetowej wizytówce. Warto określić możliwie szczegółowo – rodzaj/przykłady oferowanych usług/towarów oraz w jakim mieście (jeśli to rynek lokalny). Musisz także zastanowić się nad zadaniem, które ma spełniać strona. To znaczy – czy będziesz sprzedawał towary poprzez swoją stronę, czy może ma być to prosta wizytówką z prezentacją usług i przykładowych realizacji? Czy ma informować klientów newsami odnośnie Twoich działań, zmian i rozszerzeń oferty?

Jaka jest grupa docelowa czyli kto jest odbiorcą strony?

Do jakiej grupy wiekowej celujesz i do osób z jakimi zainteresowaniami i potrzebami chcesz trafić? Czy ta grupa statystycznie jest zaznajomiona z obsługą internetu i smartfona? To pytanie może wydawać się zbędne, ale dla doświadczonego webmastera będzie to jeden z kluczowych elementów, który od razu zadecyduje jak ma wyglądać strona i jej obsługa.

Kim są Twoi konkurenci? Czy mają strony internetowe? Jeżeli tak to proszę podać kilka adresów.

Zawsze trzeba obserwować konkurencje i ich działania. Dlatego proszę o kilka przykładowych linków, aby zapoznać się ze standardem i układem stron dla danej branży. Nie każdy webmaster ma pojęcie np. o sprzedaży fiołków czy naprawach elektronicznych płytek drukowanych – dlatego należy zbadać rynek i zobaczyć jak funkcjonuje.

Czy masz ulubione ulubione strony? Jeżeli tak to proszę wymienić kilka.

Jeden z ważniejszych elementów wyceny. Pytam zainteresowanego o ulubione strony, ponieważ mam wtedy lepszy podgląd na jego gust, a także mogę lepiej i szybciej wpasować się w oczekiwania – oszczędzając zarówno klienta, jak i swój czas.

Co ma znajdować się na stronie? Jakie funkcje ma posiadać (np. formularz kontaktowy, blog, różny układ podstron, wyszukiwarka, wielojęzyczność itp.)?

Jeden z ważniejszych punktów, który bezpośrednio wpływa na poziom rozbudowy projektu i jego wyceny. Podaj tutaj w miarę możliwości wszystkie funkcje, jakie chciałbyś, aby posiadała Twoja nowa strona. Przykładowo: 3 różne formularze kontaktowe na danych podstronach; blog z newsami ze świata Twojej branży; obsługa trzech języków – angielski, polski, hiszpański; wyszukiwarka wpisów rozbudowana o filtrowanie wg podanych założeń, mapka Google Maps przy formularzu kontaktowym itp.

Czy masz wizję lub preferencje odnośnie układu strony/czcionek/kolorów?

Jeżeli masz wizje na swoją stronę to się jej nie wstydź – w końcu to będzie wizytówka TWOJEJ działalności. Przedstaw ją w szczegółach – projektant oceni czy dane rozwiązania mają sens lub też nie. Pomoże, podpowie, zaproponuje zmiany w założeniach, które w ogólnym rozrachunku wyjdą na Twoją korzyść i na większą konwersje. No i oczywiście projekt będzie wtedy dopasowany do Twoich założeń i wizji, a nie wyjęty z kapelusza i z koniecznością wprowadzania dziesiątek poprawek. A to wydłuża czas powstawania witryny, który mógłbyś już poświęcić na generowanie sprzedaży.

Czy firma ma określoną kolorystykę, posiada logo i materiały reklamowe?

Jeżeli chcemy być profesjonalistami, to powinniśmy zwracać uwagę na konsekwencje w stosowaniu kolorów w swojej firmie – aby były takie same na materiałach reklamowych typu ulotki, wizytówki, plakaty, a także na swojej stronie internetowej. Tak samo z logo, jeżeli takowe posiadasz. Identyfikacja wizualna to ważny aspekt każdej marki, jeżeli nie będziesz konsekwentny w rodzaju stosowanego logo i kolorystyki to potencjalni klienci będą mieli trudności z zapamiętaniem Twojego brandu.

Czy zostaną dostarczone treści do umieszczenia na stronie?

Kwestia dostarczania treści to stosunkowo ważny aspekt – jeżeli takie materiały zostaną dostarczone osobie projektującej witrynę to będzie potrafiła lepiej dopasować projekt do zaproponowanych tekstów czy też zdjęć. A Tobie jako klientowi odejdzie z obowiązków zajmowanie się tego typu kwestiami.

Czy masz dla mnie jakieś pliki pomocnicze? (np. logo, projekt graficzny, szkice?)

Jeżeli nie potrafisz/nie chcesz wyrazić swojej wizji słowami – zawsze możesz to zrobić szkicem lub rysunkiem w Paincie – nie ma w tym nic komicznego ani śmiesznego. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy posiadasz gotowy projekt graficzny od grafika, który webmaster ma „tylko” zamienić w pełnoprawną stronę internetową.

Ile mniej więcej będzie podstron?

Tutaj możesz podać planowaną ilość podstron w Twoim projekcie oraz czy podstrony będą miały różny układ/wygląd. Wtedy webmaster musi ułożyć wygląd zadanych podstron w inny sposób, a to też wpływa na czas realizacji projektu (i wiadomo – wycenę).

Czy mam zająć się wykupieniem domeny i hostingu?

Jeżeli nie posiadasz swojego miejsca na serwerze, adresu i nie chcesz się bawić w szukanie odpowiednich dostawców, porównywanie cen i opinii to zgłoś to Twojemu przyszłemu webmasterowi. Nie jest to trudna rzecz, a usługę pośredniczenia w załatwianiu domeny i hostingu często wykonujemy gratisowo. Informacje o kosztach związanych z rejestracją domeny i hostingu dostaniesz w wiadomości zwrotnej.

Uwaga: Osobiście nie wykupuję domeny na swoje dane. Adres klienta to adres klienta – i jego własność. Rejestruję domenę na dane klienta i przekazuję dane dostępowe, aby potem nie bawić się w niepotrzebne cesje.

Czego nie tolerujesz na stronach www?

Tutaj możesz się wyżyć 🙂 Określ główne/najgorsze/wszystkie irytujące funkcje i cechy stron internetowych, które odwiedzasz na co dzień. Może to być np. nieintuicyjna nawigacja, kiepska czytelność z powodu wodotrysków lub… zielony kolor (przykłady bardzo mile widziane). Każdy negatywnie ocenia różne rozwiązania i taki podgląd na gust klienta czasami jest niezbędny do zdrowej współpracy.

Jaki jest przewidziany budżet?

Nie jest to punkt niezbędny, ale zdecydowałem się go wprowadzić, aby zweryfikować po pierwszym mailu z zapytaniem czy wytyczne klienta pokrywają się z jego budżetem. Jeżeli ktoś chce uruchomić rozbudowany portal z kilkoma blogami i całą identyfikacją graficzną z budżetem 500PLN to od razu mogę odpisać, że niestety nie jestem w stanie sprostać takiemu zadaniu.

Czy masz inne uwagi i oczekiwania?

Wszelkie inne zastrzeżenia, pomysły, wskazówki, pytania, sugestie i co tylko Ci do głowy wpadnie. Z pewnością baza pytań nie została wyczerpana i możesz dopisać coś pomocnego lub zapytać o różne aspekty. To nic nie kosztuje.

Podsumowanie

Jak widzisz – szczegółowe opisanie wytycznych do wyceny to połowa sukcesu. Oszczędzasz w ten sposób głównie swój czas, projekt jest realizowany w 100% jak sobie to zaplanowałeś i nie tracisz czasu na podsyłanie masy sugestii poprawek, kiedy mógłbyś już uruchomić witrynę i generować zyski.


czesc@badek.org

Chętnie odpowiem na Twoje pytania i wspólnie omówimy wszelkie szczegóły dotyczące Twojego projektu.

Najczęściej zadawane pytania

Pytania, które często pojawiają się w korespondencji z klientami. Przedstawiam je tutaj wraz z odpowiedziami, aby zaoszczędzić Twój czas.

Każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Cena za wykonanie strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak skala projektu, poziom skomplikowania, liczba podstron, funkcjonalności oraz dodatkowych usług. Zachęcam do skorzystania z formularza wyceny, który w kilku prostych krokach pozwoli Ci stworzyć brief, a ja będę mógł wycenic projekt.

Podobnie jak przy cenie – długośc realizacji projektu witryny internetowej zależy od poziomu skomplikowania, liczby podstron, wymagań klienta i wielu innych czynników.

Standardowo jest to około 2-3 tygodnie, pomijając takie aspekty jak obłożenie pracą, plany urlopowe, skomplikowanie Twojego projektu itd.

Naturalnie.

W dzisiejszych czasach większość ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych, więc każda strona musi być responsywna i dobrze wyglądać zarówno na komputerze jak i telefonie czy też tablecie. I takie strony oczywiścię oferuję.

Jak najbardziej. Właśnie po to jest brief zwany formularzem wyceny, aby poznać Twoje wymagania co do projektu – im bardziej szczegółowo opiszesz wytyczne tym lepiej będę mógł odwzorować Twoją wizje.

? ? ? ? ? ?

Co klienci mówią o Badek.org?