Autor: Krystian Badowski

Czy potrzebuję webmastera?

W sieci możesz znaleźć multum gotowych rozwiązań typu gotowe szablony do popularnych systemów zarządzania treścią, kreatory stron, czy nawet generatory. Jednak nie zawsze jest to rozwiązanie dopasowane do aktualnych potrzeb i wymagań. Co może webmaster i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Jest to czwarty z pięciu artykułów w serii „Co powinieneś wiedzieć o stronach internetowych„. Poniżej lista:
1. Czy potrzebuję własnej strony internetowej?
2. Skuteczna strona internetowa – jak powinna wyglądać?
3. Jak napisać o wycenę strony internetowej?
4. Czy potrzebuję webmastera?
5. Czy strona internetowa musi być droga?

Kreatory i proste systemy tworzenia stron

Stworzenie własnej strony w Internecie jest banalnie proste – możesz znaleźć serwis, zarejestrować konto, wymyślić (w ograniczonym stopniu) adres Twojej nowej witryny, poukładać sekcje wg własnego widzimisię, dodać treść, obrazki i voila – Twoja internetowa wizytówka jest gotowa.

Jednak co zrobić gdy potrzebujesz podpiąć taką stronę pod swoją domenę, rozbudować w przyszłości funkcje lub serwis z tego typu kreatorem nagle zapadnie się pod ziemie? W większości przypadków nie możesz nic zrobić prócz uruchomienia nowej strony pod nowym adresem i zaprzepaszczasz cały wysiłek poświecony w promocje istniejącej witryny. Dlaczego? Ponieważ takie serwisy z reguły uniemożliwiają przekierowanie ruchu na nowy adres, a ich możliwości są ograniczone do tworzenia prostych wizytówek. I startujesz od zera, tym razem nauczony doświadczeniem, korzystając z usług twórców stron.

Niestandardowe rozwiązania na stronie z kreatora? Zapomnij

Wpadłeś właśnie na pomysł nowego sposobu działania i prezentowanie galerii na stronie z kreatora? Albo wpadłeś na pomysł kilkuczęściowego, innowacyjnego tła? Zejdźmy na ziemie: Chcesz stworzyć rozbudowany system kontaktu i reklamacji? Albo nagle poczułeś wenę i chciałbyś prowadzić rozbudowanego bloga pod domeną Twojej witryny? W większości przypadków kreatorów – jest to niewykonalne (lub wykonalne na odpowiednią opłatą).

Jeżeli jesteś zainteresowany stworzeniem najprostszej strony, nie potrzebujesz wodotrysków i wiesz, że witryna ma być tylko prostą wizytówką i prezentacją oferty? W porządku, w Twoim przypadku tego typu witryna może się sprawdzić. Ale pamiętaj o jednym szczególe – dla strony z kreatora nie podepniesz własnej domeny typu .pl czy .com. Lub podepniesz wykupując pakiety lub przepłacając za samą domenę.

Główną i niepodważalną zaletą posiada własnej strony internetowej na własnym hostingu jest możliwość jej nieograniczonego rozbudowywania pod własną domeną. Twój webmaster, wedle Twoich upodobań, wymagań, budżetu i jego umiejętności może wyczarować co tylko zapragniesz. Na pierwszy rzut oka jest to rozwiązanie droższe… ale czy na pewno?

Strona internetowa z kreatora może wyjść drożej

Zapragnąłeś przejść na „swoje”, ale co teraz? Masz rozpoznawalny adres, klienci go znają, jest wypromowany na forach internetowych, a wizytówek z tym adresem na półce masz jeszcze tysiąc + rozdawałeś potencjalnym klientom, którzy bedą chcieli skorzystać z Twojej usługi za rok. Wejdą pod podany adres i pojawi im się komunikat, że dana strona nie istnieje, a to bardzo często jest tożsame ze stratą klienta.

Musisz zerknąć w przyszłość, bo koszta nie są generowane tylko tu i teraz, czyli zakup domeny, hostingu i webmastera. Są to także koszta pośrednie, w tym wypadku utrata klientów przez wprowadzenie ich w błąd – bo Twoja witryna wyleciała w kosmos.

Nie znam dokładnie rynku kreatorów stron, ale często spotykałem się z opcją abonamentową, która, w zależności od wybranego pakietu, pozwalała na większa rozbudowę witryny lub podpięcie/wykupienie własnego adresu. Idealne rozwiązanie? Niekoniecznie, ponieważ często ta opcja jest przepłacona względem utrzymywania własnego adresu www. Lub – co gorsze – firma obsługująca Twój adres zostaje jego właścicielem, więc nie masz do tego adresu żadnych praw i wychodzi na to samo jakbyś stworzył stronę pod proponowaną darmową subdomeną.

Czy masz czas na naukę i naprawianie strony?

Jest jeszcze jeden aspekt, w którym możemy w końcu odejść od stron z gotowych rozwiązań. Postanawiasz założyć swoją stronę, dowiadujesz się jak to zrobić, jak ją wykonać, jesteś przerażony ilością materiału do nauki. Ale zaciskasz zęby i walczysz… czy przeanalizowałeś koszta tego rozwiązania?

Zakładam, że jeżeli potrzebujesz strony to prowadzisz własną działalność, coś sprzedajesz lub chcesz oferować klientom swoje usługi. Jeżeli przez rok będziesz siedział w nauce stylowania, pisania stron i grafiki to nie rozwiniesz swojej działalności. Gdy masz do remontu silnik w aucie, którego główną funkcją jest zarabianie na siebie to zabierasz się za instrukcje serwisowe, zakup kluczy, uszczelek i innego niezbędnego sprzętu, czy oddajesz auto do mechanika? Ta sama zasada tyczy się stron internetowych – Ty robisz to na czym się znasz, a swoją witrynę oddajesz specjalistom, którzy załatwią problem lepiej, szybciej i w efekcie – dużo taniej.

Twoim głównym zadaniem powinno być przedstawienie wytycznych webmasterowi i pilnowanie, aby wszystko zrealizował zgodnie z Twoją wizją. A rolą „mechanika” się nie zajmuj, ponieważ łatwo można coś popsuć, a naprawa potem jest droższa i bardziej czasochłonna.

Jeżeli po lekturze tego artykułu doszedłeś do wniosku, że jednak webmaster by Ci się przydał to zapraszam Cię do kontaktu – opis sytuacje i coś na pewno poradzimy. 🙂


czesc@badek.org

Chętnie odpowiem na Twoje pytania i wspólnie omówimy wszelkie szczegóły dotyczące Twojego projektu.

Najczęściej zadawane pytania

Pytania, które często pojawiają się w korespondencji z klientami. Przedstawiam je tutaj wraz z odpowiedziami, aby zaoszczędzić Twój czas.

Każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Cena za wykonanie strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak skala projektu, poziom skomplikowania, liczba podstron, funkcjonalności oraz dodatkowych usług. Zachęcam do skorzystania z formularza wyceny, który w kilku prostych krokach pozwoli Ci stworzyć brief, a ja będę mógł wycenic projekt.

Podobnie jak przy cenie – długośc realizacji projektu witryny internetowej zależy od poziomu skomplikowania, liczby podstron, wymagań klienta i wielu innych czynników.

Standardowo jest to około 2-3 tygodnie, pomijając takie aspekty jak obłożenie pracą, plany urlopowe, skomplikowanie Twojego projektu itd.

Naturalnie.

W dzisiejszych czasach większość ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych, więc każda strona musi być responsywna i dobrze wyglądać zarówno na komputerze jak i telefonie czy też tablecie. I takie strony oczywiścię oferuję.

Jak najbardziej. Właśnie po to jest brief zwany formularzem wyceny, aby poznać Twoje wymagania co do projektu – im bardziej szczegółowo opiszesz wytyczne tym lepiej będę mógł odwzorować Twoją wizje.

? ? ? ? ? ?

Co klienci mówią o Badek.org?