Nawigacja badek.org Zamknij Nawigacja badek.org
Wróć do bloga

Czy strona internetowa musi być droga?

wtorek, 5 maja, 2020

ile kosztuje strona www?

Jeżeli prowadzisz firmę to zapewne nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się obserwować swoją konkurencje. Często ludzie inwestują wiele pieniędzy na poprawę obsługi klienta, wymianę sprzętu na lepszy i reklamę. Ale czy strona internetowa musi być droga?

Jest to ostatni artykuł w serii „Co powinieneś wiedzieć o stronach internetowych„. Poniżej lista:
1. Czy potrzebuję własnej strony internetowej?
2. Skuteczna strona internetowa – jak powinna wyglądać?
3. Jak napisać o wycenę strony internetowej?
4. Czy potrzebuję webmastera?
5. Czy strona internetowa musi być droga?

Wizytówka firmy nie musi być droga, a wręcz nie powinna

Jeżeli internetowa wizytówka Twojej działalności ma zawierać tylko podstawowe informacje i rzadko aktualizowaną ofertę/zakres działań, to Twoja nowa strona nie musi być droga – a nawet nie powinna. Wiele agencji interaktywnych żeruje na niewiedzy klienta i potem słyszysz, jak Twojego znajomego wzięli z zaskoczenia, przedstawili świetną ofertę i stworzyli prostą wizytówkę za 5 tysięcy złotych.

Prosta, przemyślana i efektowna witryna to nie jest zajęcie dla sztabu ludzi. Taką witrynę możesz mieć za 500-1300PLN, w zależności na kogo trafisz i jakie jest jego doświadczenie. I naprawdę nie potrzebujesz wizytówki za 5 tysięcy, ponieważ nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Racjonalne też nie jest.

No chyba, że robisz rozbudowany sklep internetowy

Inną sprawą jest kwestia otworzenia sklepu internetowego. Jeżeli startujesz z biznesem to możemy założyć, że nie dysponujesz nadmiarem gotówki przeznaczonej na cel związany z obsługą e-commerce. Możesz w tym celu skorzystać z wielu darmowych materiałów, nauczyć się podstawowej obsługi systemu, kupić szablon, poprosić kogoś o wdrożenie podstawowych funkcjonalności. A jeżeli biznes ruszy to webmaster jest niezbędny, ponieważ będziesz miał 3 pomysły na godzinę, a brak wiedzy aby je wdrożyć.

Może to być wdrażanie podstawowych funkcjonalności lub usprawnień, ale też nadzór systemu, łatanie luk bezpieczeństwa i reagowanie na awarie. Nic tak nie irytuje jak niedziałający sklep w poniedziałek o 10 – nie wiadomo jak, dlaczego i po co, ale nie działa. Szukaj wiatru w polu. A Ty zapewne już masz rozplanowany grafik na dwa tygodnie do przodu odnośnie działania firmy, a nie zabawy w konfiguracji, kodzie i krzaczkach.

Wszystko zależy od webmastera, jego umiejętności, wyceny i Twoich wytycznych

Na co składa się cena za wykonanie projektu? Jak w każdej branży:

  • wytyczne klienta – w zależności od ilości funkcjonalności, zastosowanych rozwiązań, rozbudowania witryny, konieczności niestandardowego podejścia i udziwnienia wyglądu,
  • roboczogodzina webmastera – po analizie wytycznych każdy projektant zakłada hipotetyczną ilość czasu jaką spędzi nad projektem i koszt niestandardowych rozwiązań, abonamentów, wtyczek itp,
  • doświadczenie – jeżeli projektant posiada bogate doświadczenie, duże portfolio i współpracował z wieloma klientami to może brać za to wyższe wynagrodzenie. Co jest logiczne, ponieważ spotkał się z większą ilością nietypowych przypadków, szybciej rozwiąże problemy i łatwiej będzie mu zrozumieć Twoje wytyczne i się do nich dopasować,

A może strona internetowa za darmo?

Temat darmowej witryny poruszałem w czwartym artykule o tytule „Czy potrzebuję webmastera?„, więc nie chcę tutaj dodatkowo powielać swoich słów. Dla niektórych będzie to sensowne rozwiązanie, ale wielu webmasterów zgodzi się ze stwierdzeniem, że to kiepski pomysł. I nie dlatego, że koniecznie chcą zarobić, ale widzą negatywne aspekty, czyli na przykład brak własnej domeny, z którą możesz robić co chcesz. Przy prowadzeniu biznesu analogią będzie zmiana nazwy i fizycznego adresu firmy naraz – nikt ze stałych klientów Cię nie odnajdzie w nowym miejscu.

Jak maksymalnie zredukować cenę za stronę internetową?

Szczera porada od serca: poszukać studenta, który w tym siedzi i może się pochwalić realizacjami, które Ci się spodobają. Nie będzie to często wysoki poziom usługi ani nie nawiążecie stałej współpracy przy administrowaniu tą stroną, ale będzie to często wystarczający materiał na dobry start dla Twojego biznesu.

Jednak jeżeli potrzebujesz dobrej obsługi i skutecznej strony internetowej to zapraszam Cię do kontaktu – podaj wytyczne i razem możemy zbudować coś fajnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.