Autor: Krystian Badowski

Czy strona internetowa musi być droga?

Jeżeli prowadzisz firmę to zapewne nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się obserwować swoją konkurencje. Często ludzie inwestują wiele pieniędzy na poprawę obsługi klienta, wymianę sprzętu na lepszy i reklamę. Ale czy strona internetowa musi być droga?

Jest to ostatni artykuł w serii „Co powinieneś wiedzieć o stronach internetowych„. Poniżej lista:
1. Czy potrzebuję własnej strony internetowej?
2. Skuteczna strona internetowa – jak powinna wyglądać?
3. Jak napisać o wycenę strony internetowej?
4. Czy potrzebuję webmastera?
5. Czy strona internetowa musi być droga?

Wizytówka firmy nie musi być droga, a wręcz nie powinna

Jeżeli internetowa wizytówka Twojej działalności ma zawierać tylko podstawowe informacje i rzadko aktualizowaną ofertę/zakres działań, to Twoja nowa strona nie musi być droga – a nawet nie powinna. Wiele agencji interaktywnych żeruje na niewiedzy klienta i potem słyszysz, jak Twojego znajomego wzięli z zaskoczenia, przedstawili świetną ofertę i stworzyli prostą wizytówkę za 5 tysięcy złotych.

Prosta, przemyślana i efektowna witryna to nie jest zajęcie dla sztabu ludzi. Taką witrynę możesz mieć za 500-1300PLN, w zależności na kogo trafisz i jakie jest jego doświadczenie. I naprawdę nie potrzebujesz wizytówki za 5 tysięcy, ponieważ nie jest to uzasadnione ekonomicznie. Racjonalne też nie jest.

No chyba, że robisz rozbudowany sklep internetowy

Inną sprawą jest kwestia otworzenia sklepu internetowego. Jeżeli startujesz z biznesem to możemy założyć, że nie dysponujesz nadmiarem gotówki przeznaczonej na cel związany z obsługą e-commerce. Możesz w tym celu skorzystać z wielu darmowych materiałów, nauczyć się podstawowej obsługi systemu, kupić szablon, poprosić kogoś o wdrożenie podstawowych funkcjonalności. A jeżeli biznes ruszy to webmaster jest niezbędny, ponieważ będziesz miał 3 pomysły na godzinę, a brak wiedzy aby je wdrożyć.

Może to być wdrażanie podstawowych funkcjonalności lub usprawnień, ale też nadzór systemu, łatanie luk bezpieczeństwa i reagowanie na awarie. Nic tak nie irytuje jak niedziałający sklep w poniedziałek o 10 – nie wiadomo jak, dlaczego i po co, ale nie działa. Szukaj wiatru w polu. A Ty zapewne już masz rozplanowany grafik na dwa tygodnie do przodu odnośnie działania firmy, a nie zabawy w konfiguracji, kodzie i krzaczkach.

Wszystko zależy od webmastera, jego umiejętności, wyceny i Twoich wytycznych

Na co składa się cena za wykonanie projektu? Jak w każdej branży:

  • wytyczne klienta – w zależności od ilości funkcjonalności, zastosowanych rozwiązań, rozbudowania witryny, konieczności niestandardowego podejścia i udziwnienia wyglądu,
  • roboczogodzina webmastera – po analizie wytycznych każdy projektant zakłada hipotetyczną ilość czasu jaką spędzi nad projektem i koszt niestandardowych rozwiązań, abonamentów, wtyczek itp,
  • doświadczenie – jeżeli projektant posiada bogate doświadczenie, duże portfolio i współpracował z wieloma klientami to może brać za to wyższe wynagrodzenie. Co jest logiczne, ponieważ spotkał się z większą ilością nietypowych przypadków, szybciej rozwiąże problemy i łatwiej będzie mu zrozumieć Twoje wytyczne i się do nich dopasować,

A może strona internetowa za darmo?

Temat darmowej witryny poruszałem w czwartym artykule o tytule „Czy potrzebuję webmastera?„, więc nie chcę tutaj dodatkowo powielać swoich słów. Dla niektórych będzie to sensowne rozwiązanie, ale wielu webmasterów zgodzi się ze stwierdzeniem, że to kiepski pomysł. I nie dlatego, że koniecznie chcą zarobić, ale widzą negatywne aspekty, czyli na przykład brak własnej domeny, z którą możesz robić co chcesz. Przy prowadzeniu biznesu analogią będzie zmiana nazwy i fizycznego adresu firmy naraz – nikt ze stałych klientów Cię nie odnajdzie w nowym miejscu.

Jednak jeżeli potrzebujesz dobrej obsługi i skutecznej strony internetowej to zapraszam Cię do kontaktu – podaj wytyczne i razem możemy zbudować coś fajnego.


czesc@badek.org

Chętnie odpowiem na Twoje pytania i wspólnie omówimy wszelkie szczegóły dotyczące Twojego projektu.

Najczęściej zadawane pytania

Pytania, które często pojawiają się w korespondencji z klientami. Przedstawiam je tutaj wraz z odpowiedziami, aby zaoszczędzić Twój czas.

Każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Cena za wykonanie strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak skala projektu, poziom skomplikowania, liczba podstron, funkcjonalności oraz dodatkowych usług. Zachęcam do skorzystania z formularza wyceny, który w kilku prostych krokach pozwoli Ci stworzyć brief, a ja będę mógł wycenic projekt.

Podobnie jak przy cenie – długośc realizacji projektu witryny internetowej zależy od poziomu skomplikowania, liczby podstron, wymagań klienta i wielu innych czynników.

Standardowo jest to około 2-3 tygodnie, pomijając takie aspekty jak obłożenie pracą, plany urlopowe, skomplikowanie Twojego projektu itd.

Naturalnie.

W dzisiejszych czasach większość ruchu w internecie pochodzi z urządzeń mobilnych, więc każda strona musi być responsywna i dobrze wyglądać zarówno na komputerze jak i telefonie czy też tablecie. I takie strony oczywiścię oferuję.

Jak najbardziej. Właśnie po to jest brief zwany formularzem wyceny, aby poznać Twoje wymagania co do projektu – im bardziej szczegółowo opiszesz wytyczne tym lepiej będę mógł odwzorować Twoją wizje.

? ? ? ? ? ?

Co klienci mówią o Badek.org?